Co z rozgrywkami na niższym szczeblu, jakie wyjścia i warianty?

Niestety, paraliż jaki napotkał rozgrywki piłkarskie w obecnym sezonie jest czymś czego bagatelizować nie można. Koronawirus daje się nam wszystkim we znaki, mierzymy się z czymś co do tej pory nie dotykało sportu na taką skale. Wiadomo, są plany awaryjne odnośnie rozgrywek „profesjonalnych”, ale co się stanie z „amatorskimi”, tutaj ciężko prorokować. Na dzień dzisiejszy ciężko sobie wyobrazić aby udało się wrócić do gry po 29 marca,(do tego czasu Pomorski Związek Piłki Nożnej zawiesił rozgrywki), dzisiaj docierają informacje, że szkoły w Polsce zamknięte zostaną co najmniej do 13 kwietnia, co sądzi przypuszczać, że i rozgrywki do tego czasu nie wystartują. Czyli najbliższy realny początek wznowienia rozgrywek to dla Klasy Okręgowej 21 kolejka przypadająca na 18/19 kwietnia, sumując daje nam to już opóźnienie o 5 wcześniejszych kolejek ligowych i natężenie w rozgrywkach robi się spore. Teraz, trzeba sobie zdać sprawę jeszcze z kilku ważnych składowych.

Rozegranie takiej liczby spotkań ligowych dla „amatorów” w tak krótkim czasie może być strzałem w kolano- po 5 tygodniowej przerwie w treningach większość zawodników z drużyn Klas Okręgowych będzie nie przygotowana fizycznie do rozgrywek(zapomnijcie o okresie przygotowawczym, to co było wypracowane w miesiącach styczeń, luty, marzec, po takiej przerwie nie będzie tak szybkie do odbudowania). Kumulacja spotkań ligowych w takich odstępach czasowych, sprawi, że i podatność na kontuzje będzie spora, a jeszcze pamiętajmy, zawodnicy pracują w systemie zmianowym, w zespołach są studenci, uczniowie. Dojdą jeszcze mecze w „środku” tygodnia i moim skromnym zdaniem 70% zespołów będzie w poważnej rozsypce, i raczej będzie to walka o przetrwanie dla większości. Zdążyć się może, że takie mecze będą rozgrywane w nie pełnych składach a i walkowery się pewnie nie raz przytrafią.

Co można zrobić, a raczej co może zrobić PZPN. Wariantów jest kilka.

1. Już teraz zakończyć rozgrywki, i na podstawie rozegranej połowy z zaplanowanych spotkań ligowych wyznaczyć, kto awansuje, kto spada

2. Próbować, układać tak terminarz, aby rozegrać wszystkie 15 kolejek ligowych do 30 czerwca(wtedy kończą się umowy, wygasają deklaracje itd., przekroczenie tego terminu nie jest możliwe i dobrze, bo ciągnięcie rozgrywek od marca do lipca byłoby absurdem. A granie 1/3 spotkań w środku tygodnia w sporcie amatorskim mija się z celem, tym bardziej na tym poziomie rozgrywkowym.

3. Trzeci wariant, który chce wam przedstawić, wiąże się ze zmianami, ale daje pewien margines błędu(przesuwanie rozpoczęcia rozgrywek). W Klasie Okręgowej Słupskiej, i dwóch Gdańskich możliwy byłby podział tabeli na dwie grupy. Zespoły z miejsc 1-8 po rundzie jesiennej sezonu 2019/2020(walczą o miejsca 1-8, awans z pierwszego i możliwość baraży) i zespoły z miejsc 9-16(walczą o miejsca 9-16 i o pozostanie w Klasie Okręgowej). Zarówno „pierwsi” jak i „drudzy” mieli by do rozegrania 7 spotkań ligowych, w tym przypadku rozgrywki na spokojnie można rozpocząć w weekend 9/10 maj, i nawet gry barażowe nie byłyby zagrożone. A zespoły spokojnie mogłyby się przygotować do ligi, mecze byłyby o stawkę, rozgrywane w ogólnie dostępnych terminach, no bo w weekendy, za wyjątkiem jedenastego czerwca, tutaj przypada czwartek.

Oczywiście wszystko pod warunkiem, że uda się pokonać tego wirusa i będziemy mogli znowu normalnie funkcjonować, trzeci wariant wydaje się najbardziej optymistyczny, w miarę realny. Ale to tylko moja propozycja. Domyślam się, że teraz wiele osób może to skrytykować, ale rozmawiać zawsze można.

Słupska Klasa Okręgowa

Miejsca 1-8

Anioły Garczegorze, Sparta Sycewice, Sokół Wyczechy, Piast Człuchów, Myśliwiec Tuchomie, Jantaria Pobłocie, Start Miastko, Bytovia Bytów

Miejsca 9-16